تبلیغات
تفکر یهود باید نابود شود
تفکر یهود باید نابود شود
مبارزه با شبیخون فرهنگی 
قالب وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحیم

برای وارد شدن در هر بحثی اول از همه باید موضوع آن بحث و تعریفش را بدانیم تا در حین کار دچار مشکل نشویم.

علم سیاست هم از این مبنی مستثنی نیست و قبل از هر چیز باید تعریف آن را از دیدگاه های مختلف بدانیم و بعد از آن وارد مصادیق آن شویم. ابتداء با مفهوم لغوی و اصطلاحی سیاست آشنا شویم و بعد هم در مورد ضرورت بحث و دانستن سیاست صحبت کنیم و بعد از آن هم سخن را به سمت اصول و قواعد و مسائل سیاسی ببریم.آپلود فایل و عکس

سیاست چیست؟

خیلی ها متاسفانه تنها تصوری که بعد از شنیدن کلمه سیاست و مسائل سیاسی به ذهنشان می آید،این است که بحث از افراد سیاسی یا سران کشوری یا از اینگونه مسائل است.

این در حالیست که دامنه سیاست و علم سیاست خیلی وسیع تر از این محدوده است و اینگونه تصورات تنزیل محدوده علم سیاست است. به همین خاطر ابتداء سیاست را از لحاظ لغتی و اصطلاحی معنی می کنیم تا مقداری با مفهومش آشنا شویم.

سیاست در لغت:

معانی زیادی برای سیاست عنوان کرده اند که عبارتند از«رعیت داری،پاس داشتن ملک،حراست و نگهداری، ریاست،داوری و…

سیاست در اصطلاح:

لطفا به ادامه مطلب بروید.

نظریه پردازان سیاسی تعاریف زیادی کردند،اما به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم می شوند. ۱- «سیاست در دیدگاه اندیشمندان اسلامی» ۲- «سیاست در دیدگاه اندشمندان غربی» که بنده هر دو را به طور مختصر بیان می کنم.

۱-    سیاست در میان اندیشمندان اسلامی:

از مجموعه نظریه پردازان بزرگ که در رأس آنها حضرت امیرالمومنین علی(علیه السلام) قرار دارد و بالطبع علمایی از جمله؛مودودی،فارابی،حضرت امام خمینی،علامه محمدتقی جعفری و… به تعریف قدر مشترک بین همه این تعاریف این می شود که سیاست عبارت است از؛«اتّخاذ تدابیری جهت اداره ی جامعه انسانی و هدایت آن به سوی خداوند متعال»

۲-    اندیشمندان غربی:

از مجموعه نظریه دانشمندان غربی که عده ای از آنها عبارتند از؛«هارولد لاسول،ویلیام بلوم و…» این بدست می آید که سیاست عبارت است از؛«مطالعه دولت ها و حکومت ها برای اعمال قدرت و نفوذ به شکل وسیع در جوامع بشر و سلطه بر آنها»

در چیزی که از مقایسه این دو نظریه به دست می آید این است که سیاست اسلامی وسیله ای است برای هدایت افراد و به سعادت رساندن آنها، و سیاست غربی وسیله ای برای نفوذ و اعمال قدرت بر مردم است. و محوریت در سیاست اسلامی «هدایت» و محور اصلی در سیاست غربی «قدرت» است.

بر این اساس،موضوع سیاست اسلامی «اداره ی جامعه اسلامی» است و حوزه مطالعه ی سیاست نیز «جوامع انسانی» خواهد بود.

مبنای ما هم در سیاست،مبنای اسلام عزیز است که خواستار هدایت تمام بشریت است نه تسلط بر آنها.

نویسنده: مصطفی عربی.

والحمدالله رب العالمینطبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: سیاست - اسلام - ایران،
[ دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 ] [ 09:28 ب.ظ ] [ از كم هم كمتر ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام. مدت زیادی است که صهیونیسم و استکبار جهانی دنیا را در جهل نگه داشته و مثل روباه با مکر و حیله پیش می رود. این تفکر ضد اسلامی که همان تفکر پلید یهود است باید از بین برود و ما به یاری خدا و امام زمان(علیه السلام) این کار را خواهیم کرد و در این راه خسته هم نخواهیم شد. این خبر را به گوش صهیونیسم جهانی خصوصا اسرائیل برسانید که ما آماده ایم.در ضمن حتما توی نظر سنجی هم شرکت کنید. یاعلی.
نویسندگان
نظر سنجی
بیشتر در چه موضوعی مانور دهیم؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
کد موزیک می خوای؟