تبلیغات
تفکر یهود باید نابود شود
تفکر یهود باید نابود شود
مبارزه با شبیخون فرهنگی 
قالب وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

انشعابی بی پایان

آپلود فایل و عکس

زیاد دیدیم دوستانی که دنبال مسائل سیاسی کشور بودند،برایشان نحوه پیدایش دوطیف چپ و راست در احزاب سیاسی جای سوال بود که چطور به این دو دسته تقسیم شدند.

به  همین خاطر  تصمیم گرفتیم این نوشته رو به صورت فشرده و روان بیان کنیم. هرچند کم و ناقص است امیدوارم به بزرگواری خودتون ببخشید.

واژه راست و چپ از نظر تاریخی:

اصطلاحات راست و چپ و میانه که رایج ترین اصطلاح در تقسیم بندی احزاب و گروه های سیاسی در جهان است،از انقلاب کبیر فرانسه به این سو،رواج پیدا کرد.


سبب این بود که در کجلس ملی فرانسه که بعد از انقلاب برپا شد،نمایندگاه انقلاب و جمهوری خواه که خواستار تغییرات اساسی و سریع و بنیادی در جامعه بودند در سمت چپ رئیس مجلس می نشستند. و نمایندگان محافظه کار و طرفدار پادشاهی که مخالف تغییرات در قانون اساسی بودند در سمت راست رئیس می نشستند و نمایندگان میانه رو در وسط قرار می گرفتند.

پیدایش چپ و راست در ایران:

بعد از انقلاب، دو حزب مهم در کشور بودند. «حزب مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب جمهوری اسلامی»  که جریانهای چپ و راست هم از اختلافات این دو حزب در ایران به وجود آمد.

آپلود فایل و عکس

در حزب مجاهدین ابتدا به سبب انتشار اعلامیه ای به مناسبت روز کارگر و فوت دکتر شریعتی وبعد به طور جدی تر اختلاف در مورد حدود اختیارات نماینده امام در حزب شد ، بدین گونه که عده ای موافق ومعتقد بودند که حکم فقهی ونظرهای نماینده ولی فقیه بالاتر از حکم حزبی است ، که این عده مشهور شدند به راست و در مقابل هم عده ای بودند که معتقد بودند که نظرها ودستورات حزبی بالاتر از دستورات نماینده ولی فقیه است ، چپی شهرت یافتند .

این اختلافات دامان حزب جمهوری را هم گرفت این حزب هم بعد از شهادت دکتر بهشتی به چپ وراست تقسیم شد .

آغاز اختلافات این حزب مربوط می شود به بند (ج) قانون اصلاحات ارضی که به همت آقایان منتظری ، مشکینی و بهشتی تدوین شد .

این بند دایر بر این بود که کسانی که سه برابر اندازه مورد نیازاشان بود این سه برابر را از او مصادره می کردند و به کسانی می دادند که زمین ندارند اعطاء می کردند .

کسانی که با این طرح موافق بودند چپی می نامیدند و کسانی که مخالف این طرح بودند راستی .

همچنین اختلافات دیگری هم در مسائل قانون کار ، نقش دولت در اقتصاد  ، بخش تعاون و تجارت خارجی رخ داد .

طیف راست که بر (فقه سنتی ) تکیه می کرد و بر لزوم اجرای احکام اولیه اسلام تأکید داشت ودر برخی از موارد به قانون گذاری در مجلس نداشت .

طیف چپ نیز خود را طرفدار ( فقه پویا ) می دانست و قائل به قانون گذاری در مجلس و سیاستهای بسته اقتصادی دولت و اقتصاد کنترلی بود .

این اختلاف به فراتر از حزب جمهوری به عنوان بزرگتری تشکل سیاسی کشور گسترش یافت وعرصه سیاسی کشور را به دو جناح رقیب ( چپ و راست ) تقسیم کرد که بعدها با تغییر تحولاتی این دو جناح به ( اصلاحات و اصول گرا ) تغییر نام دادند .

نویسنده: مصطفی عربی

والحمدالله رب العالمین
طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: سیاست - شهید بهشتی - چپ و راست - انشعاب،
[ دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 ] [ 09:52 ب.ظ ] [ از كم هم كمتر ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام. مدت زیادی است که صهیونیسم و استکبار جهانی دنیا را در جهل نگه داشته و مثل روباه با مکر و حیله پیش می رود. این تفکر ضد اسلامی که همان تفکر پلید یهود است باید از بین برود و ما به یاری خدا و امام زمان(علیه السلام) این کار را خواهیم کرد و در این راه خسته هم نخواهیم شد. این خبر را به گوش صهیونیسم جهانی خصوصا اسرائیل برسانید که ما آماده ایم.در ضمن حتما توی نظر سنجی هم شرکت کنید. یاعلی.
نویسندگان
نظر سنجی
بیشتر در چه موضوعی مانور دهیم؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
کد موزیک می خوای؟