تبلیغات
تفکر یهود باید نابود شود
تفکر یهود باید نابود شود
مبارزه با شبیخون فرهنگی 
قالب وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

                                        علت گریه حضرت زهرا(سلام الله علیها)

ماجرای گریه حضرت زهرا(سلام الله علیها)بعد از پیغمبر اسلام چنان شدید و ادامه دار بود که در روایت حضرت زهرا(علیها السلام) را جزء بکّائون(کسانی که بسیار گریه می کردند) عالَم به حساب آورده اند و گریه حضرت زهرا(علیها السلام)را با گریه ی یعقوب نبی و… برابر،بلکه بالاتر دانستند. این روایت در کتاب شریف بحارالانوار آمده است: حدیث چنین است که گریه کنندگان عالَم پنج نفرند: حضرت آدم،حضرت یعقوب،حضرت یوسف،حضرت زهرا و امام سجاد(صلوات الله علیهم اجمعین).

آپلود سنتر عکس رایگان

حضرت یعقوب در فراق حضرت یوسف(علیهما السلام)آنقدر گریه گریه کردند که به او گفتند که اینقدر گریه کنید،هلاک می شوید؛حضرت امام سجاد زین العابدین(علیه السلام) بیست یا چهل سال در مصیبت حضرت سیدالشهداء(علیه السلام)گریه کردند؛حضرت یوسف(علیه السلام)در فراق پدرش در زندان آنقدر گریه کرد که به او گفتند یا شب گریه کن یا روز؛حضرت زهرا(سلام الله علیها)نیز در فراق پیامبر (صلی الله علیه و آله)آنقدر گریه کرد که اهل مدینه ناراحت شدند و حضرت زهرا(علیها السلام)برای اینکه مردم ناراحت نشوند به قبور شهداء می رفت(همان بیت الاحزان که در بقیع بود)و در آنجا گریه می کرد و شب بر می گشت.(بحارالانوار،ج۴۳،ص۱۵۵،ح ۱)

علامه مجلسی بعد از روایتی دیگر که به همین مضمون است،می فرماید: این حدیث معروف به حدیث فضه است ولی معلوم نیست از چه مأخذی است و برای همین قابل اعتماد نیست.(بحارالانوار،ج۴۳،ص۱۷۴،ح۱۵).

لطفا به ادامه مطلب رجوع كنید.

این روایت به نظر علامه مجلسی(رحمه الله تعالی) ضعیف است و غیر قابل اعتماد. ولی نظری هم علمای علم اصول دارند که از جمله ی آنها خودِ علامه ی معظم مجلسی(رحمه الله) است، فرموده اند که اینطور نیست که اگر روایتی ضعیف بود،ما به کل آن روایت را دور بیندازیم و توجه به آن نکنیم بلکه اگر منافات با قرآن و روایات و اصول شیعه نداشته باشد،بازهم قابل استناد است و می توان در مورد آن صحبت کرد و نتیجه گرفت. ما در این مقاله وجه جمع این حدیث را توضیح می دهیم. به نظر ما موضوع گریه حضرت زهر(علیها السلام) نشان از بزرگی و عظمت حضرت زهرا(علیها السلام) است و نشان می دهد که آن حضرت چه زحمت هایی در دفاع از ولایت مولانا حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) کشیده اند و چه سختی هایی را متحمل شدند.

آپلود سنتر عکس رایگان

بعد از شهادت پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله)،دشمنان خلافت را غصب کردند و حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) را خانه نشین کردند و زهرایش را مضروب ساختند و اسلام را از مسیر اصلی خود منحرف ساختند. این یعنی اینکه تمام زحمات پیامبر(صلی الله علیه و آله) و هدف آفرینش از بین می رود؛اگر به همین منوال پیش رود تا قیامت ظلم و باطل حاکم می شود. پس نوبت اهل بیت(علیهم  السلام)است که کار خدایی خود را آغاز کنند و به هر شکلی شده حداقل به مردم بفهمانند که اسلام واقعی این نیست تا حداقل اتمام حجت بشود. برای نشان دادن این اعتراض و جلوگیری از این هدف شوم دشمن، اهل بیت(علیهم السلام) از چند راه استفاده کرده اند. قبل از وارد شدن در بحث،مقدمه ای را ذکر می کنم.

بعد از شهادت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) مسلمانان از جاهای مختلف کشور به مدینه می آمدند تا هم قبر شریف پیامبر را زیارت کنند و هم در مورد خلافت بعد از پیامبر و ماجراهای بعد زا آن را اطلاعاتی کسب کنند و…

همانطور که می دانید قبر مقدس پیامبر(روحی له الفدا) در مسجد مدینه بود و مردم برای زیارت مزار پیامبر باید به مسجد می آمدند،و از آنجا هم سری به خانه یگانه دختر پیامبر می زدند و تسلیتی به او می گفتند و بعد از آن از خانه بیرون می رفتند و به سخنان خلیفه گوش می کردند. این بهترین موقعیت برای اعلام اعتراض به وضع موجود است،

مردم به خانه ی حضرت زهرا(سلام الله علیها)می آمدند و می دیدند که حضرت از وضع موجود ناراحت است و گریه می کند و از حق علی(علیه السلام) می گوید. و از ماجرای غصب فدک و… صحبت می کند. و صراحتا آنها را امر به جهاد می کند که شما در خطبه فدکیه که حضرت در مسجد فرمودند،این مطلب را می بینید،در آنجا حضرت به گروه انصار می فرماید که ای انصار! شما را چه شده؟؟؟آیا شمشیرهایتان کُند شده یا ترسیده اید؟؟؟(عزیزان حتما نگاهی به این خطبه ارزشمند بکنند). یا زنان مدینه به عیادت حضرت زهرا(علیها السلام) می آمدند و احوال حضرت را می پرسیدند،خانم بجای اینکه بگوید بدنم درد می کند و … می فرمود: چرا از علی رویگردان شدید؟؟؟ و ما نقموا ….

به خدا از دنیای شما بیزارم و از مردان شما رویگردان. در این مطلب صراحتا در کتاب شریف بحارالانوار آمده است.

زن هابه خانه می رفتند و از مرد هایشان شکایت می کردند که یگانه دختر پیامبر از شما ناراضی است. چرا حیدر کرار را یاری نکردید؟؟؟ و این خبر در همه مدینه شیوع پیدا می کرد. و این باعث میشد که یک حسّ قیام علیه حکومت غاصب وقت در بین مردم ایجاد شود. این یعنی اینکه مردم با حس بدبینی نسبت به خلفاء از خانه ی حضرت زهرا(سلام الله علیها) بیرون می آمدند و پای سخنان خلفای غاصب می نشستند.

جاه طلبان که قصد حضرت زهرا(علیها السلام) را این گریه ها فهمیدند،یا خودشان می آمدند یا کسانی را اجیر می کردند که به حضرت امیرالمومنین علی(علیه السلام)بگویند به زهرا بگو اینقدر گریه نکند و اینکه در روایت آمده یا روز گریه کند یا شب،نه از این باب که برای گریه ی آن حضرت وقت تعیین کنند و بگویند گریه شما ما را اذیت می کند،بلکه از این جهت است که بگو کمتر گریه کند،بگو کمتر مردم را بر علیه ما بشوراند،بگو خسته شدیم. و همین ها باعث میشد که حتی جواب سلام اول مظلوم عالم را هم نمی دادند. به اینگونه دشمنان نگذاشتند که حضرت زهرا(علیها السلام) مظلومیت خود را به وسیله گریه بیان کند.

اینکه می گویند حضرت زهرا(علیها السلام) طوری گریه می کردند که مردم اذیت می شدند و خواب وآرام نداشتند،اصلا معقولانه نیست. مگر می شود یک انسان عادی چنان گریه کند که یک شهر چند هزار نفره صدای او را بشنوند. الآن با دستگاه های فوق مدرنیزه چنین کاری ممکن نیست. چرا بعضی های حرفی می زنند که عملا با عقل منافات دارد؟؟؟ اینکه گفتند گریه ی بلند یعنی همان که هرکس را میدید گریه می کرد و مقصود خود را از این گریه به او می فهماند. مثل گریه امام سجاد(علیه السلام) که چهل سال گریه کرد. نه اینکه دائما،شب و روز درحال گریه بود،اصلا چنین چیزی امکان ندارد،بلکه معنایش این است که به هر بهانه ای گریه می کرد تا ماجرای عاشورا از یادها نرود. آب می دید گریه می کرد،شیرخوار می دید،دختر کوچک میدید و… گریه می کرد…

از این به بعد طرز مبارزه با حکومت غاصب عوض می شود و بجای گریه و زاری و حسّ قیام،علنا به مسجد می آمد و خطبه می خواند و صراحتا آنها را دعوت به جهاد می کرد. که این عمل تا حدودی موثر واقع شد و حضرت موفق شد حداقل قباله فدک را پس بگیرد ولی این بخاطر این بود که حضرت زهرا(علیها السلام)خلیفه اول را در محذوریت قرار داده بود و او چاره ای جز پس دادن فدک نداشت. ولی بازهم این مردم خواب بیدار نشدند و فکر کردند که تمام داد و فریاد زهرا فدک اوست. فکر کردن زهرا برای ارث پدری خود گریه و زاری می کند. این کافی نبود. بخاطر همین وقتی قباله فدک را گرفت ابوبکر در میان جمع مردم گفت این قباله را به تو دادم ولی آن را به عمربن خطاب نشان نده،چون مرد خشن و بدخویی است و زیر بار نمی رود. اگر او از تو گرفت من مسئول نیستم. این مطلب در کتب اهل سنت آمده. (علاوه بر کتب معتبر شیعه). و در راه برگشت به خانه بر طبق برنامه ای از پیش تعیین شده عمربن الخطاب با یارانش جلوی حضرت را گرفت و به زور قباله را از او گرفت و پاره کرد و جسارت های فراوانی به حضرت کرد که  بنده جرات گفتن آنها را ندارم.

آیا حضرت زهرا(سلام الله علیها) کوتاه آمد؟؟؟ نه!!! مبارزه ی دیگری شروع می شود. این بار با رفتن به خانه ی مهاجرین و انصار برای یاری طلبیدن. این بار حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) زهرای مرضیه را سوار بر قاطری کرد و دست حسن و حسین(علیهما السلام) را گرفت و به خانه تک تک مهاجرین و انصار رفت و به طور خصوصی از آنها یاری خواست،ولی جز چهار نفر کسی جواب آنها را نداد. این استنصارها شش روز طول کشید. سه روز در شب و تقریبا مخفیانه که نتیجه ای ندید و سه روز هم روزانه که بازهم نتیجه ای نداد.

و بالاخره حضرت زهرا(علیها السلام) کاری کرد که دشمن را برای همیشه رسوا ساخت و این آخرین کاری بود که می توانست برای بیدار شدن این امت انجام دهد و آن مخفی بودن قبر آن حضرت است. و تصریح کردند که کسانی که به ما ظلم کردند و دشمن خدا هستند راضی نیستم که در تشییع جنازه ی من شرکت کنند. و این کار حضرت احتیاج به توضیح زیادی دارد که هم بحث ما این نیست و هم بنا بر اختصار است.

امکان دارد کسی بگوید حضرت زهرا(سلام الله علیها)چطور راضی شد که نامحرمی صدای او را بشنود و گریه ی او را ببیند؟

جواب این سوال با کمی فکر کردن به دست می آید. این قاعده در حالت عادی است،ولی اگر مسائل مهمتری پیش آمد این قاعده زیر مجموعه قرار می گیرد. بحث اصل اسلام است حالا شما میگی که یک احکام اسلام زیر سوال رفت؟؟؟ همان شرعی که می گوید صدایت را نامحرم نشنود،همان شرع هم می فرماید باید در جای لازم که اسلام در خطر است داد بزنی و مطلب را بگویی. مثل اینکه آیه ی قرآن می فرماید که( لا تلقوا بایدیکم الی التهلکة) با دست خودتون،خودتون رو به هلاک نیندازید. ولی وقتی اسلام از مسیر اصلی خود منحرف می شود باید خودت را روی مین بگذاری و خودت خودت رو بکشی تا مطلب خیلی مهمتری حفظ شود. این مطلب را ما در هشت سال دفاع مقدس به وضوح می بینیم. این مطلب را در ماجرای کربلای حضرت سیدالشهداء می بینیم. چون امام حسین(علیه السلام) می دانست که کشته می شود ولی با این حال به کربلا رفت. این مطلب را ما در ماجرای پشت درب رفتن حضرت زهرا(علیها السلام) می بینیم. حضرت زهرا(سلام الله علیها) رفت تا جان امام معصوم در امان بماند، همین ماجرا را ما در کوفه و شام و خطبه حضرت زینب(سلام الله علیها)می بینیم. امکان دارد که بازهم کسی بگوید که حضرت زینب(علیها السلام) که معصوم نیست تا فعلش حجت باشد. می گوییم که اولا حضرت زینب(روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمها الفدا)عصمت صغری دارد و مطمئنا تا این حد اهل شرع هست که نباید صدایش را در مقابل نامحرم بالا ببرد. این حرف را کسی می زند که حضرت زینب(علیها السلام) را مثل خود شخص عادی بداند،ثانیا: که وقتی حضرت زینب(علیها السلام)در میان شاید چند هزار آدم خطابه می فرمودند،امام سجاد زین العابدین(علیه السلام)حضور داشتند و چیزی به آن حضرت نفرمودند که عمه جان نباید صدایت را بالا می بردی!!! بلکه دائما تعریف و تمجید او را می کردند که یا عمتی!انت عالمة غیر معلمه. عمه جان تو عالمی هستی که کسی این علمت را به تو یاد نداده است. این یعنی اینکه حضرت زینب(سلام الله علیها)علم لدنی داشتند. و همه می دانیم که فعل امام معصوم حجت است و سکوت امام سجاد(علیه السلام) یعنی اینکه این عمل حضرت زینب(علیها السلام) هیچ ایرادی نداشت. پس بلند کردن صدای حضرت زهرا(علیها السلام) در نهایت عمل به شرع بوده است. پس این شبهه هم دفع شد بحمدالله.

بنده نمی خواهم طرز مبارزه ی اهل بیت(علیهم السلام) با خلفاء را تحلیل کنم. این کار فرصت خیلی بیشتری احتیاج دارد.

جواب هایی هم علمای شیعه داده اند که ما بعضی از آنها را در اینجا ذکر می کنیم.

۱-     علامه سید جعفر مرتضی عاملی در این باره می‏گوید: «ما تصورنمی‏کنیم که گریه زهرا(س) در فراق پدرش آسایش مردم را به هم زد و موجب اعتراض آنان شد بلکه آنچه آنان را ناراحت کرد و به واکنش واداشت چیزی است که وجود زهرا(س) در کنار قبر پدرش با حالتی از حزن و اندوه و دلتنگی و دل شکستگی برمی‏انگیخت (یعنی) مظلومیت زهرا که بلافاصله پس از درگذشت پدرش به سراغ او آمده بود و نمایانگر حالت تحریک مداوم مردم پاک نهاد و مخلص و با ایمان و در نتیجه نابودی خطی بود که از انجام هیچ عملی در راه رسیدن به خواسته‏هایش فرو گذار نکرد. گریه زهرا در فراق شخص رسول خدا(ص) به اندازه گریه آن بانو در تجسم سرنوشت غمباری که به مجرد وفات پیامبر اسلام، برخاندان پیامبروارد شد نبود بنابراین گریه زهرا(ع) جزع از مصیبت و بزرگ شمردن فقدان شخص نیست که با پذیرش قضا و قدر الهی منافات داشته باشد» (ترجمه ماساة الزهرا(رنج‏های زهرا) علامه سید جعفر مرتضی عاملی، مترجم: محمد سپهری، ص ۳۰۲ و ۳۰۱(

۲-     آقای ضیاءالدین در کتابش بعد از گفتن مقدمه ای اینطور می فرماید:

پس باید اعتراف کنیم به این حقیقت که گریه و ناله فاطمه آسایش مردم مدینه را به هم نزد بلکه آرامش حاکمان سقیفه را به هم می‏زد چون که حاکمان جدید می‏بایست در مسجد پیامبر(ص) و در کنار منبر شریف آن حضرت جایی که فقط چند متر از خانه فاطمه فاصله داشت حضور داشته باشند و این حضور با گریه و اندوه فاطمه به مخاطره می‏افتد لابد باید آن حضرت را از گریه منع کنند.(ضیاءالدین، ج ۲، ص ۱۴۰، نقل از رنج‏های زهرا، ص ۳۰۳(

۳-     فاطمه زهرا(س) با گریه و عزاداری به دفاع از ولایت پرداخته و مظلومیّت خویش را به مردم فهماند که حقّ شوهر او را ضایع نموده و بر خود او ظلم روا داشته‏اند: مرگ پدر، مظلوم شدن شوهر، از دست رفتن حق، و بالاتر از همه دگرگونی‏هایی که پس از رسول خدا(ص) به فاصله‏ای اندک پدیدار گردید، روح و سپس جسم دختر پیغمبر(ص) را سخت آزرده ساخت.جعفر شهیدی، زندگانی حضرت فاطمه(س)، ص ۱۴۴٫

همه ی حرف هایی که ما می زنیم نه به این معناست که این گریه فقط صِرفا سیاسی بود و فی الواقع مصیبتی در کار نبود؛نعوذ بالله از این برداشت غلط. گریه حضرت زهرا(علیها السلام) حتما برای رنج از دست دادن پدر بزرگوارشان و ماجرای غصب خلافت بوده،ولی اهل بیت(علیهم السلام) به این گریه ها و عزاداری ها جهت دادند و دشمن را رسوا کردند.

برای اطلاعات بیشتر عزیزان می توانید به کتاب مأسأة الزهرا نوشته علامه جعفری(رحمه الله) مراجعه کنید.

والحمدالله رب العالمین
طبقه بندی: اسلام(شیعه و سنی)،
برچسب ها: حضرت زهرا علیها السلام - گریه - علت گریه - فاطمه،
[ جمعه 29 اردیبهشت 1391 ] [ 11:40 ب.ظ ] [ از كم هم كمتر ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام. مدت زیادی است که صهیونیسم و استکبار جهانی دنیا را در جهل نگه داشته و مثل روباه با مکر و حیله پیش می رود. این تفکر ضد اسلامی که همان تفکر پلید یهود است باید از بین برود و ما به یاری خدا و امام زمان(علیه السلام) این کار را خواهیم کرد و در این راه خسته هم نخواهیم شد. این خبر را به گوش صهیونیسم جهانی خصوصا اسرائیل برسانید که ما آماده ایم.در ضمن حتما توی نظر سنجی هم شرکت کنید. یاعلی.
نویسندگان
نظر سنجی
بیشتر در چه موضوعی مانور دهیم؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
کد موزیک می خوای؟